تولید اسید فسفریک

روش تولید اسید فسفریک

 تولید اسید فسفریک چگونه است؟  تولید اسید فسفریک چند مراحل دارد و چگونه تولید می شود را به صورت کامل توضیح داده ایم در این مقاله کامل به شما عزیزان توضیحات تولید اسید فسریک و مراحل تولید را قدم به قدم توضیح داده و کاربرد های ان را کامل به شما گفته ایم پس تا آخر این مقاله با ما همراه باشید. همچنین شما عزیزان می توانید برای تهیه و خرید اسید فسفریک با بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت به صفحه فروش اسید فسفریک مراجعه نمایید.

شما عزیزان می توانید برای استعلام قیمت و خرید اسید فسفریک در گرید های صنعتی – خوراکی – با کارشناسان ما تماس گرفته و مشاوره رایگان بگیرید :

09120795991

02433784767

 

 

همانطور که بسیاری از شما می دانید، آب به تنهایی برای رشد گیاهان کافی نیست. آنها به یک مشتری مناسب نیاز دارند، زیرا این منبع اصلی انرژی آنهاست.

 

اگرچه ما گاهی اوقات فقط آبیاری می کنیم، خاک موجود در خاک مملو از مواد مغذی ضروری برای سبزیجات است. اما محدودیتی برای این عرضه نیز وجود دارد و آن زمانی است که باید از اسید فسفریک کشاورزی استفاده کنیم، زیرا منبع بسیار غنی نیتروژن است. به علاوه پرمصرف ترین کود برای افزودن فسفر به محصول است.

لازم به ذکر است که استفاده از اسید فسفریک کشاورزی در مراحل اولیه رشد گیاه برای تقویت ریشه دهی و گلدهی بسیار مهم است. با این حال، طبق باور عمومی، مقدار زیادی مورد نیاز نیست. هنگامی که یک سبزی تشخیص می دهد که کمبود فسفر دارد، شروع به تولید اسیدهای آلی مانند سیترات یا مالات می کند تا فسفر باقی مانده را بسیج کند.

همچنین، مهم است که بدانید اسید فسفریک دارای خواص خورندگی است، بنابراین برای از بین بردن نمک ها و زباله های آلی که می توانند قطره چکان ها را مسدود کنند، می تواند بسیار مفید باشد.

اسید فسفریک کشاورزی چه زمانی و چگونه استفاده می شود؟

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، برای رشد مناسب گیاهان لازم است فسفر بدست آورند. با این وجود، آنها به این عنصر در غلظت های کمتری نسبت به پتاسیم، کلسیم یا نیتروژن نیاز دارند. به طور کلی 50 تا 150 کیلوگرم فسفر خالص برای یک محصول مورد نیاز است.

بنابراین، برای محاسبه مقدار با توجه به اسید فسفریک، تنها کاری که باید انجام دهید این است که اگر غلظت واقعی این اسید 52 درصد باشد، آن مقدار را بر 0.52 تقسیم کنید.

به طور کلی، مقدار مصرف برای محصولات زراعی مانند سبزیجات، مرکبات، درختان نیمه گرمسیری و میوه، اعم از سنگی و کاج، به شرح زیر است: 120-180 لیتر در هکتار (100-150 PFU).

اسید فسفریک کشاورزی کاملاً در آب آبیاری محلول است. معمولاً در مرحله رشد گیاهان برای جلوگیری از آسیب شناسی گیاهی، غنی سازی خاک و در نتیجه تغذیه سبزیجات استفاده می شود.

بنابراین محصولی ایده آل برای استفاده در تهیه کود و آبیاری قطره ای می باشد. همچنین لازم به ذکر است که فسفات مونوآمونیوم را می توان از اسید فسفریک بدست آورد که در کوددهی و تولیدمثل برگی کاربرد فراوانی دارد.

علاوه بر این، اسید فسفریک کشاورزی یک تنظیم کننده عالی pH است. با این وجود، باید از مخلوط کردن آن با محصولات غنی از آهن، کلسیم، روی و منیزیم خودداری کنیم. استفاده از آن به صورت محلول پاشی نیز توصیه نمی شود، مگر اینکه برای جلوگیری از اثرات سمی گیاهی، دوز را کاهش دهیم. این محصول عمدتاً برای آبیاری به صورت شیار یا قطره ای استفاده می شود.

مزایا و معایب اسید فسفریک کشاورزی

• غلظت بالای فسفر محلول در آب.

• به دلیل حالت مایع پوشیدن آن راحت است و به راحتی می توان آن را به تجهیزات کود دهی تزریق کرد.

• لوله را می توان تمیز کرد، از آن در طرح مشترک استفاده کرد و در نتیجه از استفاده از اسید نیتریک خودداری کرد.

• این فقط فسفر را فراهم می کند، هیچ عنصر دیگری که بسته به گیاه و مرحله محصول می تواند مضر باشد.

با توجه به معایب ارائه شده توسط اسید فسفریک کشاورزی، موارد زیر را داریم:

• به دلیل اسیدی بودن، در هنگام استفاده یا حمل و نقل به اقدامات خاصی نیاز دارد ، زیرا خورنده است.

• شما باید به کیفیت محصول توجه کنید، زیرا گاهی اوقات کاملاً خوب نیست. در برخی مواقع اسید فسفریک روی کف ظروف اثری بر جای می گذارد.

• فقط حاوی فسفر است، عنصری که اگر با سایر مواد مغذی مانند نیتروژن یا پتاسیم ترکیب نشود معمولاً به تنهایی استفاده نمی شود.

• در مورد استفاده از آن در هیدروپونیک نیاز به کنترل دارد، زیرا محلول تزریق شده ممکن است بیش از حد اسیدی باشد که در نهایت روی ریشه گیاهان تأثیر می گذارد.

• نباید روی خاک اسیدی کاشته شود زیرا باعث اسیدی شدن خاک می شود.

• با محلول های قلیایی، سولفات ها و کلسیم ناسازگار است.

در نتیجه می توان گفت که اسید فسفریک کشاورزی یک گزینه خوب و موثر در تهیه محلول مایع اسیدی است. به برچیدن یک عنصر بتنی نیازی ندارد و خطر اتصال به فضای داخلی سیستم های آبیاری وجود ندارد. اگرچه باید با احتیاط رفتار کرد، اما راه حل مناسبی برای کشاورزان است.

اسید فسفریک، همچنین به عنوان اسید فسفریک (V) یا اسید اورتوفسفریک شناخته می شود، یک اسید رایج است. بنابراین شکل خام اسید آنتیس از سنگ فسفات استخراج می شود، در حالی که شکل خالص فسفر سفید به صورت صنعتی تولید می شود.

 

اسید فسفریک خالص به طور کلی یک جامد کریستالی است و غلظت کمی دارد. به طور کلی، این مایع بی رنگ، بی بو، غیر فرار و شربتی است.

اسید فسفریک نیز یک اسید معدنی است. فرمول H3PO4 است که دارای یک اتم فسفر، چهار اتم اکسیژن و سه اتم بی آب است.

مزایا و معایب اسید فسفریک کشاورزی

 استفاده از اسید فسفریک 

اسید ارتوفسفریک یک ماده شیمیایی مهم با کاربردهای گسترده در محصولات صنعتی، کشاورزی و روزمره است. به هر حال، در اینجا به برخی از کاربردهای محبوب فسفریکاسید خواهیم پرداخت.

– زدودن زنگ

– در زمینه مواد غذایی و آشامیدنی.

– مراقبت شخصی

– برای کشاورزی

– داروها

3 کاربردهای دیگر

اسید فسفریک برای از بین بردن زنگ زدگی استفاده می شود.

در بین اسیدهای مختلف، ایزوفان اسید فسفریک برای زدودن زنگ فلزاتی مانند فولاد استفاده می شود. هنگامی که از این اسید استفاده می شود، با زنگ زدگی رسوب می کند و اکسید آهن معمولی قهوه ای مایل به قرمز (فریک اکسید) را به یک ترکیب سیاه رنگ تبدیل می کند که اکنون فسفات آهن نامیده می شود. این فسفات آهن سیاه به راحتی حذف می شود.

اسید فسفریک در غذا استفاده می شود.

اسید فسفریک اغلب به عنوان یک افزودنی غذایی استفاده می شود. این اسید اسیدیته مواد غذایی مانند مربا، غلات، گوشت های فرآوری شده، پنیرها و غیره را کنترل می کند.

 

به عنوان یک افزودنی غذایی در صنعت نوشیدنی استفاده می شود. در صنعت نوشابه سازی از اسید فسفریک به عنوان عامل ترش کردن استفاده می شود. این به جلوگیری از تشکیل قارچ و باکتری کمک می کند.

 

همچنین به این نوشیدنی ها طعم می بخشد. با این حال، در مورد مزایای سلامتی این اسید بحث و جدل وجود دارد.

 استفاده از اسید فسفریک 

اسید فسفریک مورد استفاده در مراقبت شخصی

اسید فسفریک در فرمولاسیون تم انواع محصولات مراقبت شخصی، از جمله محصولات پاک کننده، محصولات حمام، عطر، محصولات مراقبت از مو، رنگ ها، محصولات ناخن، لوازم آرایشی و سایر محصولات مراقبت از پوست ضروری است. این محصولات شامل محصولات پاک کننده، محصولات حمام، عطر، محصولات مراقبت از مو، رنگ، محصولات ناخن، لوازم آرایشی و محصولات مراقبت از پوست است. علاوه بر این، از اسید فسفریک نیز برای کنترل کاربرد این محصولات استفاده می شود.

کاربردهای اسید فسفریک کشاورزی

طبق گزارشات، حدود 80 درصد از اسید فسفریک در تولید کودها استفاده می شود. اسید فسفریک به عنوان افزودنی و طعم دهنده در خوراک دام و طیور استفاده می شود.

اسید فسفریک در کاربردهای دارویی

این اسید عمدتاً به عنوان یک واسطه در داروسازی استفاده می شود. یکی از کاربردهای اصلی اسید فسفریک، دندانپزشکی است. به عنوان محلول اچینگ استفاده می شود و اغلب برای تمیز کردن دندان استفاده می شود. از دیگر کاربردهای اسید فسفریک می توان به مواد سفید کننده دندان یا دهان شویه ها اشاره کرد. اسید فسفریک نیز معمولا به عنوان یک عامل ضد تهوع استفاده می شود.

کاربردهای دیگر اسید فسفریک

چند کاربرد دیگر برای این اسید وجود دارد. اسید فسفریک به عنوان یک الکترولیت در سلول های سوختی یا هیدروژن-اکسیژنراتورها استفاده می شود. از اسید فسفریک برای ساخت مواد شوینده مصنوعی و تصفیه آب و فلزات نیز استفاده می شود.

همچنین در صنعت ساختمان سازی برای از بین بردن رسوبات معدنی، لکه های سیمانی و لکه های آب سخت استفاده می شود. به عنوان یک اکسید کننده شیمیایی برای تولید محصولات کربن فعال استفاده می شود.

 

سوالات متداول
1. نام مستعار فسفریکاسید چیست؟
جواب: اسید اورتوفسفریک.

2. فرمول شیمیایی اسید فسفریک را بنویسید.
پاسخ: H3PO4.

3. وزن مولکولی، نقطه جوش و نقطه ذوب اسید فسفریک چقدر است؟
پاسخ: وزن مولکولی = 97.994 گرم در مول، نقطه جوش = وزن اول 158 درجه، نقطه ذوب = وزن 42.35.

4. اسید اورتوفسفریک اسید قوی است یا اسید ضعیف؟ چرا؟
تجزیه و تحلیل: اسید ضعیف به دلیل نقص در آب.

5. فهرست دو نوع اسید فسفریک که به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند.
پاسخ: از اسید فسفریک برای ناباروری و اسیدی شدن مواد غذایی بسیار استفاده می شود.

روش تولید اسید فسفریک

فرآیند تهیه اسید فسفریک عمدتاً شامل فرآیند مرطوب و فرآیند حرارتی است که از جمله اسید فسفریک فرآیند مرطوب عمدتاً برای تولید اسید فسفریک صنعتی مانند کود فسفات و فسفات استفاده می شود.

اسید فسفریک حرارتی فسفر زرد را می سوزاند و پنتوکسید فسفر را تشکیل می دهد و سپس هیدرات می کند تا اسید فسفریک بسازد؛ اسید فسفریک مرطوب از اسید سولفوریک غلیظ برای واکنش با فسفات کلسیم و سنگ فسفات برای تولید اسید فسفریک استفاده می کند.

 

در سال های اخیر، با نظارت روزافزون سختگیرانه زیست محیطی و بهینه سازی مستمر فرآیندهای مرتبط، ظرفیت تولید اسید فسفریک حرارتی به تدریج از بازار خارج شده است و ظرفیت تولید اسید فسفریک مرطوب به دلیل مزایای کم آن به سرعت افزایش یافته است.

 

مصرف انرژی و هزینه کم اما در حال حاضر، اسید فسفریک حرارتی همچنان جریان اصلی تولید در صنعت اسید فسفریک کشور من است و ظرفیت تولید بیش از 70 درصد است و فضای وسیعی برای بهبود صنعت اسید فسفریک مرطوب در آینده وجود دارد.

تحلیلگران صنعت از Xinsijie گفتند که اسید فسفریک یک ماده اولیه شیمیایی اساسی است و فضای تقاضای پایین دستی گسترده است و فضای توسعه صنعت آینده بزرگ است.

 

در حال حاضر، کشور من به بزرگترین تولید کننده اسید فسفریک در جهان تبدیل شده است. فرآیند تولید اسید فسفریک عمدتاً حرارتی است، اما اسید فسفریک با فرآیند مرطوب دارای مزایای مصرف انرژی کم و هزینه کم است.

 

مزیت رقابتی روز به روز بیشتر می شود. واضح است و ظرفیت تولید اسید فسفریک فرآیند مرطوب در آینده به افزایش خود ادامه خواهد داد.

کاربرد اسید فسفریک

اسید فسفریک، یک اسید معدنی رایج، یک اسید نسبتاً قوی است. می توان آن را با حل کردن P 2 O 5 در آب گرم بدست آورد. اسید فسفریک از تصفیه آپاتیت با اسید سولفوریک تولید می شود. اسید فسفریک به راحتی در هوا پخش می شود.

 

اسید پیروفسفریک را می توان با از دست دادن آب هنگام گرم شدن به دست آورد، و اسید متافسفریک را می توان با از دست دادن آب بیشتر به دست آورد. اسید فسفریک عمدتاً در صنایع دارویی، غذایی، کود و سایر صنایع و همچنین معرف های شیمیایی استفاده می شود.

 

کشاورزی: اسید فسفریک ماده خام برای تولکشاورزی: اسید فسفریک ماده خام برای تولید کودهای فسفاته مهم (سوپر فسفات، پتاسیم دی هیدروژن فسفات و غیره) و همچنین برای تولید مواد مغذی خوراک (کلسیم دی هیدروژن فسفات) است.

صنعت: اسید فسفریک یک ماده خام شیمیایی مهم است. توابع اصلی آن به شرح زیر است:

سطح فلز برای تشکیل یک فیلم فسفات نامحلول روی سطح فلز پردازش می شود تا از خوردگی محافظت شود.
مخلوط با اسید نیتریک به عنوان یک ماده صیقل دهنده شیمیایی برای پرداخت سطوح فلزی.
لوازم شستشو، تولید آفت کش مواد خام فسفات.
مواد اولیه برای تولید فلاموروس حاوی فلاموروس.

خرید اسید فسفریک

شما مشتریان عزیر می توانید برای خرید اسید فسفریک با اصالت و تضمین کیفیت و همچنین با مناسب ترین قیمت با کارشناسان ما تماس بگیرید . 

09120795991

و همچنین برای دیدن نمونه مقاله های بیشتر در رابطه با اسید فسفریک مانند اسید فسفریک چیستخطرات اسید فسفریک – و … کلیک نمایید . 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *